O městě Bílovec

Město Bílovec leží ve Slezsku v severní části okresu Nový Jičín v Moravskoslezském kraji a je součástí přírodního parku Oderské vrchy. Nadmořská výška města sahá do 280 metrů. V Bílovci (včetně integrovaných částí — Stará Ves, Bravinné, Výškovice, Lubojaty a Lhotka) žije přes 7,5 tisíc obyvatel. Katastrem obce protéká říčka Bílovka.

Poloha Bílovce je velmi dobrá, tvoří střed mezi Ostravou, Opavou a Novým Jičínem. Z Bílovce je velmi dobré dopravní spojení do Ostravy (dálnice D1, železnice: Bílovec — Studénka — Ostrava), Bohumína či Brna.

Bílovec, nebo také Wagstadt, byl poddanským městem. Přesné datum založení dnes nevíme, ale můžeme jeho vznik časově určit mezi léty 1316 až 1324, kdy panství držel Vok z Kravař.

Ve městě je veškerá občanská vybavenost, nachází se zde nemocnice, poliklinika, gymnázium, základní a mateřské školy, knihovna, restaurace, obchody a nechybí ani možnosti sportovního využití přes squash, bowling, bazén či různá cvičení. Ve městě působí rovněž několik kulturních spolků a institucí.
V Bílovci jsou také činná různá sportovní a tělovýchovná sdružení jako např. Český svaz turistů, TJ Spartak (oddíl stolního tenisu, volejbalu, šachů, organizace jógy, FC Bílovec) a další.

Turisté ocení renesanční radnici s gotickými sklepy, malebné náměstí a měšťanské domykostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží, muzeum a zámek. Raritou je také obří šachovnice umístěná na náměstí a pyšnící se rozlohou 8 × 8 metrů. Zájemci si mohou tuto hru vyzkoušet přímo v samotném srdci města.

Mikroregion Bílovecko nabízí atraktivní trasy pro pěší i cykloturistiku. Přes město vede cyklotrasa č. 6011 Bartošovice — Polanka n. Odrou a také cyklotrasa č. 4 Poodří — Ostrava — Vítkovice, Ostrava-Svinov. Trasy jsou středně náročné. Využít můžete také některý ze čtyř pěších okruhů (modrý č. 17: Bílovec — Jakubčovice, červený č. 32: Bílovec — Fulnek, žlutý č. 52: Bílovec — Studénka, žlutý č. 45: Bílovec — Panský mlýn).

Veškeré podrobné informace o městě naleznete na jeho webových stránkách.

© 2024 Kulturní centrum Bílovec, p.o. | provozováno s ondrejfirla.eu