LOM v proměnách času
Jakými změnami prochází krajina před Patajským vrchem v posledních desetiletích? A jak se bude vyvíjet do budoucna?
Promítneme záznamy z historických pramenů, odbornou středoškolskou činnost i výsledky loňského výzkumu Ostravské univerzity na besedě o minulosti, současnosti a budoucnosti opuštěného kamenolomu.
Adam Mikunda od dětství lom ve Staré Vsi navštěvuje a pozoruje četné druhy motýlů, včel i dalších živočichů a rostlin. Během svých studií na střední zemědělské škole v Opavě zpracoval o přírodě opuštěného lomu SOČ. Dnes je studentem prvního ročníku biologie na Ostravské univerzitě a ve výzkumu lomu pokračuje v rámci bakalářské práce.
Mgr. Petr Pyszko, PhD. přednáší biostatistiku a je vedoucím Adamovy závěrečné práce. Společně v uplynulém roce provedli první odborný biologický průzkum lokality kamenolomu. V letošním roce získaná data a závěry zveřejnili v odborném článku Slezského zemského muzea v Opavě, který přinesou s sebou. Jaké metody používají, co vlastně zjišťují, a k jakým závěrům došli?
Mgr. Ing. Veronika Vavrečková má na starost výukové, vzdělávací a dobrovolnické aktivity se žáky Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, kde vyučuje biologii. Když gymnázium dostalo nabídku majitele Kamenolomů ČR se o lokalitu starat a využívat ji pro exkurze žáků, jako environmentální inženýrka dostala aktivity na starost. Protože je zároveň členkou dobrovolnické neziskové organizace Hnutí Brontosaurus, zkusila pro údržbové práce v lomu získat i dobrovolníky. Proč je potřeba se o lom pravidelně starat, kolik lidí a jak často se v lomu pohybuje, a jaké práce se letos chystají?
Rádi vás uvidíme, a co budeme vědět, zodpovíme na společné besedě příští čtvrtek od 18 hodin v salonku hospůdky Na Gruntě. Vstupné bezplatné, občerstvení k zakoupení na baru. Těšíme se!
Zpět na aktuality